تبلیغات
وب سایت شخصی حسین مردان پور - فواید گریه كودكان

وب سایت شخصی حسین مردان پور

امام صادق(ع):
اى مفضل! از منافع گریه كودكان نیز آگاه باش . بدان كه در مغز كودكان رطوبتى است كه اگر در آن بماند بیماری ها و نارسایی هاى سخت و ناگوار به او رساند؛ مانند نابینایى و جز آن. گریه آن رطوبت را از سر كودكان سرازیر و بیرون مى كند و بدین وسیله سلامتى تن و درستى دیده ایشان را فراهم مى آورد. پدر و مادر از این راز آگاه نیستند و مانع آن مى شوند كه كودك از گریه اش سود ببرد. اینان همواره در سختى مى افتند و مى كوشند كه او را ساكت كنند و با فراهم كردن خواسته هایش از گریه بازش دارند، ولى نمى دانند كه گریه كردن به سود اوست و سرانجام نیكى پیدا مى كند.
بدین ترتیب چه بسا كه در اشیا، منافعى نهفته باشد كه معتقدان به اهمال و بى تدبیرى در كار عالم از آن غافل اند و اگر مى دانستند، هیچ گاه نمى گفتند كه فلان چیز بى ثمر است ؛ زیرا آنان از اسباب و علل آگاه نیستند. براستى هرچه را كه منكران نمى دانند عارفان مى بینند. چه بسیار است چیزهایى كه دانش اندك آفریدگان از آن كوتاه و خالق آفرینش با دانش بى پایانش از آن آگاه است . قداستش عظیم و كلمه اش والاست.
و اما آبى كه از دهان كودكان سرازیر مى شود و خارج مى گردد، رطوبتى است كه اگر در بدنهایشان بماند، آثار وخیمى بر جاى مى گذارد. چنانكه دانى گاه كه رطوبت بدن چیره مى شود (و بر دیگر عناصر، غلبه مى كند) شخص، دچار كودنى، دیوانگى، كم عقلى، فلج و لقوه و جز آن مى گردد.
خداوند جل و علا تدبیر چنان نمود كه این رطوبت در دوران كودكى از دهانشان بیرون رود و در بزرگى از سلامت تن برخوردار گردند. بدین ترتیب ، پروردگار به خاطر نادانى آفریدگان بر آنان منت نهاد و تفضل نمود. اگر اینان از داده ها و نعمتهاى بى شمار او آگاه بودند. هیچ گاه در معصیت و لغزش از فرمانش فرو نمى افتادند. پاك و منزه خدایى كه چه بزرگ است نعمتهاى او بر مستحقان و دیگر آفریدگان ! و چه والاتر است از آنچه باطل گرایان مى پندارند.[1]

پی نوشت :
1. رک: کتاب توحید مفضل ازامام صادق (ع)، نشر جمال، قم. توحید مفضل (شگفتی های آفرینش)،مفضل بن عمرترجمه : نجفعلی میرزایی

طبقه بندی: تربیتی، 
برچسب ها: کودک، گریه، اهمال کاری، امام صادق علیه السلام،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 19 خرداد 1393 توسط : حسین مردان پور