تبلیغات
وب سایت شخصی حسین مردان پور - مهندسی اجتماعی

وب سایت شخصی حسین مردان پور

فراگیر‌ترین واكنش‌ به حوادث یا شرایط استرس‌زا، اجتناب است. اجتناب و دوری كردن، مكانیسمی دفاعی است كه ریشه در پاسخ تکاملی گریز و فرار دارد. بسیاری از مردم بر این باورند كه اگر از موقعیت‌های ترسناک یا ناراحت كننده دوری كنیم، زندگی‌مان جالب ‌و به دور از استرس می‌شود، ولی آنچه راه حلی فوری به نظر می‌رسد، راه حلی همیشگی پیش پای نمی گذارد؛ بلكه در آینده، مشکلات بیشتری را موجب می‌شود. «اجتناب» یك «روش مقابله‌ای منفی» است؛ به ویژه اگر محرك‌های تنش‌زا با روابط انسانی مرتبط باشند. بنابراین پاسخ این سؤال را که آیا می‌توان با آموزش، محرك‌های تنش‌زا را به حداقل رساند، باید در «مهندسی اجتماعی» جست‌وجو کرد.
مهندسی اجتماعی، یك «روش مقابله‌ای مثبت» برای کم کردن استرس است به جای آنكه از عامل استرس‌زا دوری ‌كنیم، از راهی می‌رویم كه به مقاومت كمتری روبرو شویم. مهندسی اجتماعی، دربرگیرندة تحلیل یك مسئله، در نظر گرفتن راه‌ حل‌های گوناگون و آنگاه، گزینش بهترین راه چاره برای پایان بخشیدن به استرس است.
آنچه در ادامه می‌خوانید، فرایندی گام به گام درباره بهره‌گیری از مهندسی اجتماعی است.
1. تعیین محرك‌های تنش‌زا
به عنوان مثال، هم اتاقی خود خواه، ازدواج بد، مسئلة تعمیر اتومبیل می‌توانند از محرک‌های تنش‌زا باشند. پس برای مقابله در مرحلة اول باید مشخص باشد، که چه چیزی تنش‌زا است.
2. شناسایی پاسخ آغازین
آیا احساس خشم می‌كنید؟ دلگیرید؟ می‌ترسید؟ صبر و قرارتان را از دست داده‌اید؟ رنجشی به دل دارید؟ آیا این محرك تنش‌زا، سببی است تا دلگیر شوید و احساس گناه كنید؟ چه احساسی در ذهن شما جاری است؟ آیا احساس اضطراب می‌كنید كه از شخص خاصی فاصله بگیرید؟ آیا واژه‌های تلافی جویانه یا احساس دوری و اجتناب به ذهنتان می‌رسد؟ اینها را یادداشت كنید. آنگاه، نخستین واكنش خود را به این محرك‌های تنش‌زا شرح دهید.
3. گزینش راه‌حل مناسب
این مرحلة خلاق كار است كه راه‌حل‌های ممکن را درج می‌كنید. فرض كنیم خیابانی را كه از آن برای رسیدن به محل كارتان می‌گذرید، تحت تعمیر و آسفالت است و حالا برای رسیدن به محل كارتان باید 25 دقیقه بیشتر در راه بمانید. از شلوغی ترافیك دلگیر هستید. بر این باورید كه وقت زیادی را هدر می‌دهید. چه راه حل‌هایی دارید؟ شاید بتوانید از اتوبوس یا مترو بهره بگیرید، و یا بیست دقیقه زودتر از منزلتان بیرون بیایید، شاید هم بخواهید مسیر جدیدی پیدا كنید. شاید هم بخواهید مسیر را پیاده طی كنید. وقتی به چند راه‌حل مفید و موثر دست یافتید، یكی از آنها را كه به نظرتان جالب‌تر است برگزینید.
4. ارزیابی
در این مرحله، پیامد گزینشتان را تحلیل كنید تا اثر‌بخشی آن را اندازه بگیرید. اگر گزینش خوبی كرده باشید، به آن ادامه ‌دهید، وگرنه، در گزینش خود تجدید نظر ‌كنید.[1]

پی نوشت :
1. برایان لوك سی وارد. مدیریت استرس، نشر پیكان. صص389-393.

طبقه بندی: تربیتی،  اجتماعی،  اخلاقی، 
برچسب ها: گزینش، ارزیابی، محرک، اجتناب، مکانیسم، روش، مهندسی اجتماعی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 20 مرداد 1393 توسط : حسین مردان پور