تبلیغات
وب سایت شخصی حسین مردان پور - گوهر وقت و ارزش آن

وب سایت شخصی حسین مردان پور

 

شخص اگر گذر زمان و فرصت‌های پیش‌آمده را درك نكند، حركت زمان را به فراموشی می‌سپارد
زمان گوهر كمیابی است كه اگر از دست رود، به هیچ روی جبران‌پذیر نخواهد بود. مولا علی در همین زمینه می‌فرمایند: «اَلْفُرْصَهْ تَمَرُّ مَرَّ السَّحابِ؛[1] فرصت و زمان، چون ابر با شتاب می‌گذرد.» نكته‌ای كه باید بدان توجه داشت این است كه شخص اگر گذر زمان و فرصت‌های پیش‌آمده را درك نكند، حركت زمان را به فراموشی می‌سپارد و به واقع،بدون استفاده بهینه از آن، خود را فریفته است.

سعدیا عمر عزیزست به غفلت مگذار

وقت فرصت نشود فوت مگر نادان را

------------------------------

صاحبا عمر عزیزست غنیمت دانش

گوی خیری که توانی ببر از میدانش

سعدی

------------------------------
درمان
قدرشناسی از وقت و فرصت به دست آمده:برای درمان وقت ناشناسی و پی‌بردن به ارزش گوهر زمان، توجه به برخی نكات راه­گشا است.
1. تباه‌سازی عمر كه پس از گذر آن، نمی‌توان آن را جبران كرد. در این باره بیانی از كامل‌ترین انسان روزگاران، پیامبر بزرگوار اسلامˆ نقل شده كه فرموده است: «یا أَباذَرُ اِیّاكَ وَ التَّسْویفَ بِأَمْلِكَ...؛[2] ای ابوذر!تو را از اهمال‌كاری و امروز و فردا كردن، با اتكا به آرزوهایت (امید‌‌های واهی) برحذر می‌دارم.»
2. امروز از آن توست. پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله) در ادامه توصیه خود به ابوذر درباره ضرورت نكته اول فرموده‌اند: «فَإِنَّكَ بِیَوْمِكَ وَ لَسْتَ بِما بَعْدَهُ؛[3] چرا كه تو به امروزت تعلّق داری، نه به آن چه بعد از آن فرامی‌رسد.» اگر بهنگام،ارزش زمان را بدانی، قدر فردا را هم خواهی دانست و حق آن را ادا خواهی كرد: «فَاِنْ یَكُنْ غَدٌ لَكَ فَكُنْ فی الْغَدِ كَما كُنْتَ فِی‌الْیَوْمِ؛[4] پس اگر برای تو فردایی باشد،فردا نیز چون امروز قدرشناس خواهی بود.»
3. در بهره گیری از فرصت‌های امروز، پشیمانی نیست. حدیث نبوی یاد شده، با اشاره به همین نكته این گونه ادامه می‌یابد: «وَإِنْ لَمْ‌یَكُنْ غُدٌ لَكَ لَمْ تَنْدَمْ عَلی ما فَرَّطْتَ فِی الْیَوْمِ...؛[5]اگر فرصت را غنیمت شمردی و فردایی برای تو نبود، بر آن چه كه امروز از دست خواهی داد، هرگز پشیمان نخواهی‌شد».

پی نوشت :

[1].علامه مجلسی،بحار الانوار، ج77، ص337، باب81، ح23.
[2].علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 77، ص 77، ح 3، باب 4.
[3]. همان.
[4]. همان.
[5]. همان.

طبقه بندی: تربیتی، 
برچسب ها: عمر، غفلت، سعدی، فرصت، زمان، قدرشناسی، پشیمانی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 27 بهمن 1394 توسط : حسین مردان پور