تبلیغات
وب سایت شخصی حسین مردان پور - برنامه ریزی زندگی

وب سایت شخصی حسین مردان پور

برنامه ریزی زندگی

وقتی کسی یک قطعه زمین خریداری می کند، اولین کاری که می کند این است که آن زمین را به نام خودش ثبت می کند و بعد دورش حصاری می کشد و یا خانه ای می سازد و یا زراعتی  کشت می کند. از این طریق به دیگران می فهماندکه این زممین مال من است، در اختیار من است، قرق گاه من است، کسی حق تصرف در آن را ندارد.

حالا اگر کسی فقط به ثبت زمین به نام خودش اکتفا کرد نه حصاری دورش کشید و نه خانه ای ساخت و نه زراعتی، ممکن است کسی از راه رسد و آن زمین را تصرف کند و از آن استفاده کند.

انسان و اوقات زندگی آدمها مثل همان قطعه زمین است، اگر فقط به این اکتفا کردیم که به نام ما ثبت است و دورش حصاری نکشیدیم، برای آن برنامه ریزی نکردیم شیطان در آن رخنه خواهد کرد و در در آن تصرف خواهد کرد.

امام حسین علیه السلام فرمودند: «یابن آدم انما انت ایام کلما مضی یوم ذهب بعضک» ای فرزند آدم، تو همان روزهایی هستی که سپری می کنی هر روزی که می گذرد بخشی از وجود تو از دست می رود.

قدر این عمر گران را نه تو دانی و نه من

اسب آمال جهان را نه تو رانی و نه من

گیرم از لطف خدا عمر دوصد نوح کنی

با خبر باش که آخر نه تو مانی و نه من

اینکه آدمها خیلی راحت غیبت می­کنند، تهمت می­زنند، به لهو و لعب مشغول می­شوند به هرزگویی مشغولند عصبانی می­شوند، دعوا می­کنند برای این است که شیطان در عمرشان نفوذ کرده .

امام سجاد علیه السلام: «عمرنی ما کان عمری بذله فی طاعتک فاذا کان عمری مرتعا للشیطان فاقبضنی الیک»

اگر مراقب عمر خودمان نبودیم، شیطان فرمانروای ما می­شود. شیطان دستور دهنده می­شود و ما را به هر طرف می­کشد و ما را برده خودش می­سازد.وقتی که برنامه ریزی نباشد عمرما میشود چراگاه شیطان

شیطان برای عمر برنامه ریزی می کند و

 برای این کار 5 برنامه را در دستور کار خود دارد

1-    وسوسه می کند: اولین کاری که می کند وسوسه می اندازد در فکر و ذهن انسان. انسان را وسواسی می کند: «من شرالوسواس الخناس الذی یوسوس فی صدور الناس»

وسواسی فکری و اعتقادی و نظری و وسواس در عمل پیامبر خدا صلی الله علیه و آله می فرماید: بیشترین دعای من و پیامبران پیش از من در عرفه این بوده و هست:

«لا اله الا الله وحده لا شریک له له الملک و له الحمد یحیی و یمیت و هو علی کل شیء قدیر» «الهم اجعل فی سمعی نوراً و فی بصری نوراً و فی قلبی نوراً اللهم اشرح لی صدری و یسر لی امری و اعوذ بک من وسواس الصدور وتشتت الامور»

عبدالله بن سنان: از مردی نزد امام صادق علیه السلام یاد کردم که در وضو و نمازش گرفتار وسواس است و گفتم که او عاقل است حضرت فرمود: چه عقلی دارد در حالی که از شیطان فرمانبری می کند! عرض کردم چگونه فرمانبری شیطان می کند؛ حضرت فرمود از او بپرس وسواس که به وی دست می دهدازچیست؟ به تو خواهد گفت کار شیطان است

2-    مرحله دوم: انسان را به شک و تردید می کشاند:

در هر چیزی شک می کند، در خودش هم شک دارد،نکند فلان باشد، نکند اشتباه باشد، نکند این گونه باشد نکند هیچ درست نباشد(بعضی ها هنوز یقین ندارند که هستند، میگه من خوابم یا بیدار در خودش هم مردد هستند)

امام علی علیه السلام: دید مردی از خوارج در حال عبادت شبانه و قرائت قرآن است، حضرت فرمود: خوابیکه همراه یقین به حق باشد بهتر از نمازی است که با تردید باشد. «نومٌ علی یقینٍ خیرٌ من صلاةٍ فی شکٍ»

شک و تردید پیش آمد نور ایمان از بین می رود امام علی علیه السلام: «الشکُّ یطفیءُ نورَ القلب» «الشکُ یحبطُ الایمان»

چه چیزی شک را از بین می برد:

-        تفکر زیاد: امام علی علیه السلام:«بتکرُّر الفکرِ ینجابُ الشّکُّ

-        تفکر در آفرینش هستی

-        عمل مخلصانه: مارتاب مخلصٌ و لا شکَ موقنٌ

3-    به مرحله ولنگار و ناهنجاری و گناه می کشاند

به هر طرف که میخواهد او را می کشد، هر چه او بخواهد او سراپا گوش به فرمان است، در حالت اولی اگر انسان گناه مرتکب شود بعد خودش را ملامت می کند وجدانش عذاب می کشد، «لا اقسمُ بالنفس اللوامه» خداوند در انسان نفس لوامه آفریده است. انسان خودش واعظ خودش می شود. امام علی علیه السلام: «من کم یجعل الله له واعظا من نفسه لم ینفعه موعظه غیره» هر کس که خداوند در درونش برای او واعظی از خودش قرارندهد موعظه دیگران در او اثر نمی کند «سواءٌ علیهم انذرتهم ام لم تنذرهم لا یومنون»

زمانی موعظه دیگران اثر دارد که انسان اول درونش زنده باشد، از درون خودش را موعظه کند، از خودش حساب بکشد. خلبان هیروشیما بمب اتمی بر مردم ریخت و بعد نگاه کرد به شهری  که در اتش میسوخت دید مردم بی گناه پیر مرد و پیر زن بچه افرادی که عادی بودند چگونه در آتش دست و پا می زنند از همان  ساعت حالش به هم خورد، آمد آمریکا از او تجلیل کردند ولی به خاطر عذاب وجدان دیوانه شد و او را به دارالمجانین بردند.

4-    نا امیدی از خدا:

بعد از شک و تردید در همه امور شیطان او را از خدا نا امید می کند. دیگر اعتمادی به خدا ندارد.

ابتدای بدبختی است، اگر خدا نمی سازد، خدا نمی کند، هرچه دعا می کنم به جایی نمی رسد، خدا به ما نگاه نمی کند و...

امیرالمومنین علیه السلام: «اعظم البلاء انقطاع الرَّجا» بزرگ ترین بلایی که انسان را تهدید می کند نا امیدی به خدای سبحان است. نا امید شدی به طرف کفر می روی.

خداوند می­فرماید: ولا تایئَسُوا من رَوحِ اللهِ انّه لا یایئس من روح الله الا القومُ الکافرون/یوسف87

«قل یا عبادیَ الذینَ اُسرفوا علی انفسهم لا تقنطوا من رحمه الله ان الله یغفر الذنوب جمیعا انه هو الغفورُ الرحیم» بگو ای بندگان من که به خود زیادروی کردید از رحمت خداوند نا امید نباشید که خداوند همه گناهان را می آمرزد بدرستی که او آمرزنده و مهربان است.زمر53

طبقه بندی: اخلاقی،  تربیتی، 
برچسب ها: شیطان، برنامه، وسواس، یاس، شک،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 20 خرداد 1395 توسط : حسین مردان پور